• Wycieczka do Poznania

        dofinansowana w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. Poznaj Polskę.

        Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

        Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).

        W dniu 12.05.2022 klasy VII C i VII D z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Poznania.  wycieczka była zorganizowana z Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę. Szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości  80% kosztów wycieczki.Wycieczkę rozpoczęliśmy udziałem w pokazie wyrobu Rogali Marcinskich w Muzeum Rogalowym w Poznaniu. W jednej z najstarszych i największych poznańskich piekarni i cukierni. Mieliśmy okazję  poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich. W kameralnej, swobodnej atmosferze obejrzeliśmy pokaz na żywo z udziałem uczniów. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Stare Miasto w jego centrum rynek z dawnym ratuszem,  pałac Górków, Odwach,  pałace Działyńskichi Mielżyńskich, Górę Zamkową, twierdzę pruską - Fort Winiary z lat 1829-1839,  zwany Cytadelą oraz mury otaczające stare miasto Poznań. Przechadzaliśmy się starymi uliczkami oglądając domki budnicze i słuchając fascynujących historii przewodnika. W Bazylice kolegiackiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu obejrzeliśmy liczne malowidła i freski oraz przepiękne dekoracje sztukatorskie z ok. 1700 roku. O 12.00 obejrzeliśmy trykające się poznańskie koziołki a następnie, w rynku, zjedliśmy obiad. Po przerwie, starym korytem Warty, przeszliśmy na Ostrów Tumski gdzie w bazylice archikatedralnej pw. św. Piotra i Pawła, najstarszej polskiej katedrze (od 968r), w podziemiach, obejrzeliśmy film o powstaniu Państwa Polskiego i groby pierwszych Piastów. Zwiedziliśmy bazylikę a następnie udaliśmy się do Poznańskiego Muzeum Archidiecezjalnego.  W muzeum wraz z przewodnikami, obejrzeliśmy min. Skarbiec, miecz św. Piotra,, wystawę sztuki średniowiecznej i galerie nowożytną i galerie portretów.

      • Wycieczka klas I-III do Ochli i Drzonowadofinansowana w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. Poznaj Polskę.

      •  



        Pierwszym punktem wycieczki było odkrywanie tajemnic Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem ekspozycje w pałacu, w pawilonie i na terenie parku. Zwiedzaliśmy wnętrza wyrzutni rakiet, kabiny pilota samolotu myśliwskiego. Usłyszeliśmy w interesujące i dostosowane do wieku dzieci informacje na temat historii wybranych eksponatów ciężkiego sprzętu wojskowego. Teren Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie to ponad 4,5 ha terenu, na którym wyeksponowane jest ponad 100 egzemplarzy różnego rodzaju uzbrojenia. Wszystko to znajduje się wśród zieleni Parku Krajobrazowego, na którym znajduje się także 30 pomników przyrody.

        Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Ochli. Zaraz po przyjeździe spotkaliśmy się z panią przewodnik, która najpierw pokazała nam położoną na niewielkim wzniesieniu pod lasem wieżę winiarską z Budachowa, informując, że jej belki pochodzą z XVIII w. Mieliśmy również okazję zobaczyć piwnicę winiarską z Zielonej Góry oraz niewielką plantację winorośli.
        Później podążyliśmy w kierunku obiektów mieszkalnych, pochodzących z różnych regionów Polski. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się dawnym sprzętom domowym, kuchennym i środkom transportu. Zwróciliśmy również uwagę na różnice jakie występowały w pokryciu dachów. Przyjrzeliśmy się dachom pokrytym słomą, trzciną, niewielkimi deseczkami zachodzącymi na siebie oraz dachówką. Na początku obejrzeliśmy chałupę z Pszczewa. Potem zwiedziliśmy chałupę z Jędrzychowiczek, która, ku naszemu zaskoczeniu, składała się z części mieszkalnej i pomieszczenia gospodarczego, w którym hodowane były zwierzęta. Najwięcej czasu spędziliśmy w chałupie z Marcinowa, gdzie w jednej z izb odtworzono prawdziwą, wiejską klasę, natomiast pozostałe zaaranżowano jako mieszkanie wiejskiego nauczyciela.

        Następnie braliśmy udział w warsztatach „Kształty w glinie wytoczone” prowadzonych pod kierunkiem ludowych rzemieślników umożliwiające uczniom zgłębiać tajniki dawnego rzemiosła garncarskiego. Dzieci wykonały naczynia z gliny tocząc na kole garncarskim.  Następnie mieliśmy ognisko, gdzie dzieci w pięknej scenerii mogły nabrać sił i pobawić się.
        Bardzo zadowoleni, wróciliśmy do autobusu i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Była to wspaniała wycieczka do przeszłości. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, również możemy zdobywać i poszerzać wiedzę.

  • Galeria zdjęć

      brak danych