• Tekstowa podstrona

Informacje dla Rodziców przyszłorocznych klas pierwszych.

Szanowni Rodzice,

Przekazujemy Państwu najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy pierwszoklasistów w przyszłym roku szkolnym. W przypadku pytań, wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem

95 758 22 23  lub mailowy    sekretariatsp1@ edukacja.slubice.pl

1. Nauka odbywa się jednozmianowo (8:00 – 11:30, 12:35).
          2. W siatkę obowiązkowych zajęć wchodzą: 18 godzin edukacji wczesnoszkolnej, czyli edukacja polonistyczna, przyrodnicza, społeczna, matematyczna, informatyczna, muzyczna, plastyczna, techniczna i wychowanie fizyczne, 2 godziny języka angielskiego, a także wg zgłoszenia 1 godziny religii (w tygodniu) i/lub 1 godzina etyki.
          3. Po ukończeniu lekcji przez pierwszoklasistów wychowawcy odprowadzają dzieci do świetlicy wg zgłoszenia, a pozostali uczniowie są przekazywani rodzicom/opiekunom.
          4. Uczniowie klas 1 – 3 mogą korzystać z zajęć świetlicowych na podstawie zgłoszenia zgodnie z obowiązującym regulaminem (zapisy od 04.09.2023. ). (podanie w zakładce Uczniowie Rodzice- wnioski do pobrania)
          5. Świetlica czynna jest  do godz.  16. 00. Pierwszeństwo zapisu mają dzieci, których oboje rodzice pracują.
          6. Na terenie szkoły funkcjonuje stołówka, z której korzystają uczniowie zapisani na obiady - zapisy u pani intendentki wszelkie informacje pod numerem telefonu 95 758 22 14 ), drugie śniadanie dzieci przynoszą z domu. (wniosek w zakładce Uczniowie Rodzice- wnioski do pobrania)
          7. Na przerwach uczniowie przebywają pod stałą opieką nauczycieli dyżurujących.
          8. Na terenie placówki (w godz. urzędowania) uczniom w razie potrzeby służy pomocą pielęgniarka, psycholog, pedagog szkolny.
          9. Uczniowie mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych zgodnie z zainteresowaniami i przedstawioną we wrześniu ofertą.
          10. Uczniowie mają do dyspozycji szafki w salach lekcyjnych.

Szczegółowe informacje przekazane będą podczas zebrań z wychowawcami poszczególnych klas na początku roku szkolnego.

Informacja o podręcznikach

Uczniowie klas pierwszych na początku roku szkolnego otrzymają darmowe podręczniki  i materiały ćwiczeniowe oraz podręcznik do języka angielskiego. Książki będą własnością szkoły, wypożyczone zostaną na rok każdemu dziecku. Materiały ćwiczeniowe będą przekazane bez obowiązku zwrotu.

Podręcznik do religii należy zakupić we własnym zakresie. Informacja o podręczniku, będzie umieszczona w późniejszym terminie.

Lista podstawowych przyborów szkolnych, o zakup których prosimy:

• do piórnika: 2 ołówki miękkie, klej w sztyfcie, nożyczki, linijka, gumka, temperówka, kredki ołówkowe;
          • do tornistra: zeszyt 16 kartkowy w kratkę (edukacja matematyczna), zeszyt 16 kartkowy w 3 linie (edukacja polonistyczna), zeszyt 16 kartkowy w kratkę (język angielski) /prosimy, by zeszyty były w przezroczystych okładkach, podpisane/
          • materiały w sali lekcyjnej (należy je podpisać):  2 zeszyty w kratkę 16 kartkowe, 1 zeszyt w kratkę 32 kartkowy, 2 zeszyty w trzy linie 16 kartkowe, 1 zeszyt w trzy linie 32 kartkowy, 2 teczki na gumkę, patyczki do liczenia, farby plakatowe i pędzelki różnej grubości, naczynko na wodę, plastelina, pastele, flamastry, bloki techniczne biały i kolorowy A4, bloki techniczne biały i kolorowy A3, papier kolorowy (bez kleju), kolorowe kartki ksero (mix kolorów), 2 bibuły (dowolne kolory), ryza papieru ksero;
          • worek ze strojem gimnastycznym (krótkie spodenki i biała koszulka);
          • obuwie na zmianę, z białą podeszwą;

Drodzy Rodzice,
          Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to bardzo duża zmiana zarówno dla dziecka, jak i rodziców. By proces przystosowania się do nowej rzeczywistości przebiegł bezboleśnie, warto się do tego przygotować. Być może zechcecie Państwo skorzystać z kilku naszych rad:

1. Podstawą  jest pozytywne nastawienie. Szkołę należy przedstawiać jako ciekawe miejsce nauki, różnorodnych wydarzeń urozmaicających życie szkolne, relacji koleżeńskich z nowo poznanymi dziećmi. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy.
          2. Dobrym pomysłem jest wycieczka  do szkoły, dzięki  której dziecko pozna nie tylko sam budynek, ale również drogę, którą będzie pokonywało. Podczas spaceru można podpytać malucha czy czegoś się boi, ma jakieś obawy. To może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu i niepewności. Umiejętność słuchania naszej pociechy i rozmawiania z nią na pewno zaprocentuje w przyszłości,  a dodatkowo sprawimy, że w pierwszym dniu nauki nasze dziecko poczuje się pewniej.
          3. Zadaniem rodziców jest odpowiednie przygotowanie pociechy do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia – podział na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać, zorganizuje dziecku i rodzicom czas.
          4. Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Na początek pozwólmy mu np. zdecydować w co chce się ubrać, czy co chciałoby robić po lekcjach. Ważne jest również to, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi sam potrafi dać sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne. Dla dziecka stanowią one wyzwania. Ich realizacja buduje wiarę w siebie.
          5. Aby zapał pierwszoklasistów nie minął szybko należy wspierać dziecko w odrabianiu prac domowych, wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Warto także pamiętać o tym, żeby oczekiwania rodziców szły w parze z możliwościami dziecka.

i przyszli wychowawcy klas pierwszych