Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i  społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy   i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości naszej szkole przyznano 150 000 złotych na zakup sprzętu, z których 60% wydaliśmy do końca grudnia 2021. Zakupiliśmy m. in. Sprzęt do pracowni technicznej - piły, wkrętarki, skrzynie z narzędziami, szlifierki, maszyny do szycia, hafciarkę, wyposażenie kuchni,  narzędzia, mikrokontrolery, roboty, sprzęt audio-video, drukarkę 3D, długopisy 3D, filamenty, i wiele wiele innych.

Wszystkie te sprzęty wykorzystane zostaną od przyszłego roku szkolnego na dodatkowych zajęciach. Mogą to być zajęcia z kodowania, techniczne, szycia i wielu innych.

Realizacja zajęć - Laboratoria Przyszłości w roku szkolnym 2022-2023

W miesiącu wrześniu nasi uczniowie poznali nowe pracownie, które powstały w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. W naszej placówce powstały dwa wspaniałe gabinety.  Pierwszy gabinet mieści się na parterze i jest to pracownia typowo techniczna. Znajdują się tam wiertarki, wyrzynarki, szlifierki, imadła, stoły techniczne, drukarka 3d, długopisy 3d, roboty i wiele innych wspaniałych narzędzi. W pracowni drugiej, która znajduje się na drugim piętrze powstała w pełni wyposażona kuchnia, oraz kącik krawiecki z maszynami do szycia i hafciarką. W pierwszym miesiącu nauki nowego roku szkolnego uczniowie mogli poznawać druk 3d, pracować z robotami, składać modele, poznawać zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń kuchennych.

Miesiąc październik obfitował w wiele wspaniałych zajęć. Ćwiczyliśmy druk 3d na drukarce i przy pomocy długopisów 3D. Poznawaliśmy możliwości, które nam daje praca z robotami. Masza kuchnia zaczęła już działać na pełnych obrotach i uczniowie mogli przygotowywać wspaniałe i bardzo smaczne posiłki.

W listopadzie uczniowie rozwijali swoje zdolności kulinarne, poznali zasady obróbki drewna. Powstały prace wykonane przy pomocy wypalarek do drewna.

Grudzień – miesiąc przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Nasza szkoła wzbogaciła się o nowe ozdoby świąteczne wykonane właśnie w pracowniach – „Laboratorium Przyszłości”. Uczniowie mieli możliwość upieczenia pierników świątecznych, które potem wspólne kosztowaliśmy. Smakowite zapachy z pracowni rozchodziły się po całej szkole. Uczniowie przy pomocy kącika krawieckiego przygotowywali ozdoby świąteczne.

Styczeń – uczniowie pracowali z drewnem, gotowali wspaniałe potrawy, pracowali z masą solną, szyli….. Dzięki „Laboratoriom Przyszłości” nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w przeróżnych zajęciach, na których poznają wiele nowych rzeczy….

Luty- powoli nadchodzi wiosna – tworzyliśmy kolorowe wiatraki, które nam umilą oczekiwanie na cieplejsze dni.

Marzec- w tym miesiącu rozpoczęły się zajęcia pracy w drewnie. Uczniowie mają możliwość tworzyć rzeźby masek. Wychodzą naprawdę wspaniałe rzeczy. Zaczęliśmy także przygotowywać ozdoby wielkanocne przy pomocy maszyn do szycia, hafciarki, drukarki 3d itp… Uczniowie mieli możliwość nauczenia się przygotowywania potrwa wielkanocnych. Nadal uczniowie pracowali nad swoimi maskami wykonywanymi w drewnie.

Miesiąc kwiecień to czas intensywnej pracy w obu pracowniach. Gotowaliśmy, piekliśmy, rzeźbiliśmy, szlifowaliśmy. Zajęcia realizowane w pracowniach stworzonych w ramach „Laboratoriów przyszłości” charakteryzują się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów.

W miesiącu maju pracownie "Laboratoria Przyszłosci"  były wykorzystywane bardzo intensywne. Uczniowie szlifowali swoje umiejętności  w szyciu, wyszywananiu, gotowaniu i w obrabianu drewna.

Zapraszamy do naszej GALERII

Październik 2022